Punkt Obsługi Inwestora - Powiat Tarnowski
  • Aktualności
  • Opis Powiatu
  • Dlaczego warto tu zainwestować
  • Wsparcie dla inwestora
  • Oferty lokalizacyjne
  • Kontakt

Wybierz swój język

  • Polski (PL) PL
  • English (United Kingdom) EN

PUNKT OBSŁUGI INWESTORA
POWIAT TARNOWSKI

  1. Jesteś tutaj:  
  2. Start
  3. Opis Powiatu

Opis Powiatu

Mapa 1

Mapa Powiatu Tarnowskiego z zaznaczonymi gminami

Mapa 1: Gminy Powiatu Tarnowskiego
Mapa 2

Mapa z siecią drogową Powiatu Tarnowskiego

Mapa 2: Sieć drogowa Powiatu Tarnowskiego

Powiat tarnowski należy do największych w województwie małopolskim - ma powierzchnię 1.412 km². Zamieszkuje go 197751 osób (dane GUS na 30 czerwca 2022 r.) Na jeden kilometr kwadratowy przypada 140 osoby. Na terenie powiatu tarnowskiego jest 16 gmin: Ciężkowice, Gromnik, Lisia Góra, Pleśna, Radłów, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Skrzyszów, Szerzyny, Tarnów, Tuchów, Wierzchosławice, Wietrzychowice, Wojnicz, Zakliczyn, Żabno; w tym 7 miast: Ciężkowice, Ryglice, Radłów, Tuchów, Wojnicz, Zakliczyn i Żabno. 9 gmin to gminy wiejskie, natomiast 7 - miejsko-wiejskie.

Powiat tarnowski leży na styku dwóch krain geograficznych: Pogórza Ciężkowicko-Rożnowskiego i Kotliny Sandomierskiej. Jest bardzo zróżnicowany pod względem klimatycznym, warunków glebowych oraz charakteryzuje się dużą różnorodnością fauny i flory. Wysokość wzniesień waha się od 170 m n.p.m. w miejscowości Pałuszyce (gmina Wietrzychowice) do 534 m n.p.m. na górze Brzanka w gminie Tuchów.

W północnej części powiatu tarnowskiego znajdują się równinne tereny o charakterze typowo rolniczym a w południowej - tereny mocno pofałdowane i górzyste. Przez tę ziemię płyną trzy duże rzeki: Wisła, Dunajec i Biała.

Poszukiwacze tajemnic, pięknych widoków czy miejsc o wielowiekowej historii znajdą tu z pewnością wiele interesujących zabytków i szlaków. Ziemia tarnowska to region atrakcyjny turystycznie ze względu na zróżnicowany krajobraz. Szczególnie w południowej części powiatu istnieją doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.

Jedną z wielu atrakcji turystyczno-historycznych wyróżniających powiat tarnowski w województwie małopolskim jest niepowtarzalny Szlak Cmentarzy Wojennych z I Wojny Światowej. Osoby zainteresowane tradycją i kulturą mogą odwiedzić jedyną na świecie zachowaną posiadłość Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, obecnie muzeum wielkiego Polaka, kompozytora i męża stanu.

Inni być może odkryją szlak urokliwych, małych miasteczek, których domy z drewnianymi podcieniami otaczają ciche ryneczki. Do dziś przetrwało również na ziemi tarnowskiej kilkadziesiąt drewnianych kościołów, tworzących unikatowy Szlak Architektury Drewnianej - najpiękniejszych symboli przywiązania do religii i tradycji.

W naszym regionie turyści odnajdą także miejsca tajemnicze, związane z wieloma legendami, jak np. „Skamieniałe Miasto” w Ciężkowicach. Powiat tarnowski jest gościnny i otwarty dla wszystkich, którzy go odwiedzają, dlatego też serdecznie zapraszamy do odkrywania uroków ziemi tarnowskiej.

Stopa bezrobocia

  • województwo - 4,5%
  • powiat Tarnowski - 7,9%
  • liczba bezrobotnych w powiecie  - 6548 osób
  • średnia płaca w województwie - 7187,50 zł brutto

Szkolnictwo

  • liczba szkół w powiecie - 8
  • liczba uczniów - 3122

Struktura szkolnictwa według kierunków kształcenia

Wykres 1
Wykres 1: Struktura szkolnictwa według kierunków kształcenia w technikum
Wykres 2
Wykres 2: Struktura szkolnictwa według kierunków kształcenia w szkole branżowej

Szukaj w witrynie

Kanał RSS
Deklaracja dostępności Mapa strony Ochrona danych osobowych Informacje o plikach cookies
Copyright © Starostwo Powiatowe w Tarnowie